Elon Musk koupil Twitter a téměř nikdo nechápe proč

Elon Musk, nejbohatší člověk světa, vizionář a generální ředitel společností Tesla a SpaceX, uzavřel dohodu o koupi Twitteru za neuvěřitelnou šestinu jeho celkového jmění, tedy 44 miliard dolarů. To je v přepočtu zhruba půlroční státní rozpočet České republiky. Zároveň je Twitter známý jako sociální médium, které nepřináší téměř žádný výdělek. Co ho ke koupi vedlo a jaké jsou jeho budoucí záměry?

Zdroj: Fanapple.cz

Twitter je jednou z nejparadoxnějších společností v oblasti sociálních médií na světě. Bývá popisován jako médium, kde jsou koncentrované ty nejchytřejší a nejvychytralejší mozky planety a zároveň je oproti ostatním sociálním médiím pozadu, co se týká profitu z reklamy i počtu uživatelů. Oproti společnosti Meta, jejíž Facebook má téměř 3 miliardy uživatelů, Twitter jich má pouze okolo 400 milionů. Finanční částka, kterou Musk vynaložil, se zdá být až příliš vysoká na to, co mu vlastnictví Twitteru reálně může nabídnout. Jenže možná jeho záměr nespočívá v zisku ale v něčem zcela jiném. O tom se zatím vedou jen spekulace. Mezi uživateli tohoto sociálního média však vyvstává zásadní otázka – dokáže Musk napravit to, co je na Twitteru nefunkční, nebo jeho problémy ještě zhorší?

Hate speech není to samé, co free speech

Musk v minulosti několikrát kritizoval politiku Twitteru za přílišné moderování obsahu, dokonce za cenzuru. Koupi tohoto sociálního média objasnil veřejně a i v dopise, který poslal jeho představenstvu. Twitter popisuje jako veřejné náměstí, kde by měl být prostor pro diskusi o budoucnosti lidstva bez jakéhokoliv omezování. Sdělil, že Twitter chce udělat lepším, než byl kdy předtím. Slíbil, že vylepší médium o nové funkce, z algoritmů pro zvýšení důvěryhodnosti vytvoří otevřený zdroj, porazí spamovací roboty a ověří reálnost všech uživatelů. Twitter bere jako platformu s potenciálem udělit svobodu projevu celému světu. Muskovo vyjádření budí mnoho pochybností. A zdá se, že právem. Jeho pojetí svobody slova vyvolalo otázky, zda by například znovu přijal uživatele, kteří byli vyloučeni za porušování zásad Twitteru – jedním z těch nejvýraznějších je například bývalý prezident Donald Trump. Ten sice už reagoval, že se na Twitter nikdy nevrátí, zda se na jeho slova můžeme spolehnout, však není úplně jasné. Jeho fanouškovská základna byla na Twitteru přeci jen veliká, což může být lákavé.

Nejde ale jen o Trumpa. Spolu s ním hrozí, že i jiní populističtí politici a demagogové zaplaví Twitter nánosem dezinformací a toxického obsahu, který zahrnuje nenávistné projevy, rasismus, kriminální hrozby nebo dokonce terorismus. V takovém případě bychom pravděpodobně mohli očekávat masivní odliv uživatelů i odpor některých ze 7 500 zaměstnanců Twitteru, kteří pojetí svobody slova nevnímají tak otevřeně jako Elon Musk.

Vstříc Muskovo vizi nejdou ani zákony, které jsou přijímány v zemích mimo Spojené státy. Evropská unie je nyní na cestě schválit zákon, který bude vyžadovat, aby společnosti na sociálních sítích důsledněji hlídaly jejich obsah a v opačném případě riskovaly extrémně vysoké pokuty. To by mohlo pro plány Elona Muska představovat nepřekonatelnou překážku. Případně by musel opustit evropský trh a to by mohlo znamenat jeden z hřebíků do rakve Twitteru.

Zdroj: Twitter

Zmatený plán velkého génia?

Někteří Muska podezřívají z toho, že mu ve skutečnosti nejde o svobodu slova, spíše jako o získání větší síly k ovlivňování mas. Musk má však jeden z největších Twitterových účtů s fanouškovskou základnou necelých 90 milionů uživatelů. Mohutná investice 44 miliard dolarů se tak může zdát jako zbytečná – Elon Musk v současnosti disponuje jedním z nejsilnějších hlasů v rámci Twitteru, na to nemusí být jeho majitelem.

Rozhodnutí se zatím jeví jako nepromyšlené a impulzivní. Nemusí to tak však zdaleka být. Z miliardářovy minulosti již víme, že se rád pohybuje na hraně a většinou mu to vychází. Elon Musk ve skutečnosti používá Twitter rád, což z něj dělá dobrého kandidáta na to, jak z Twitteru udělat prosperující síť. Zároveň mu ale jeho touha po absolutní svobodě může ublížit. Navíc ještě zdaleka není ruka v rukávě. Musk se bude muset vyrovnat s dluhem ve výši 25,5 miliardy dolarů, který si na sebe kvůli koupi vzal. Stejně tak zatím není jasné, zda cena Twitteru po přezkoumání Federální obchodní komise ještě nevzroste. Ze všech těchto důvodů je možné, že se Twitter ve skutečnosti příliš nezmění. Elon Musk je ale člověk, jehož nápady se zdají být občas „jako z Marsu“ – a to do slova. Nezbývá nám tedy, než se nechat překvapit.

Ivana Eder