Rodina z našeho rozhodnutí není příliš nadšená, říká budoucí maminka Tereza, jejíž přítel se chystá na rodičovskou dovolenou

Tereza a její přítel bydlí v Praze a zanedlouho přivítají na svět své první miminko. Momentálně se ještě rozhodují, ale zatím to vypadá, že na rodičovskou dovolenou nastoupí spíše její přítel než ona. S Terezou jsme si povídaly o tom, jaká byla reakce jejich rodiny a přátel, když jim své rozhodnutí oznámili, jaká jsou očekávání těchto nastávajících mladých rodičů, jejich pocity a obavy.

Foto: archiv respondentky Terezy

Terezo, to, že na muže na rodičovské dovolené máš kladný názor, už jsi prozradila, umíš si ale představit, že celou dobu trvání rodičovské dovolené bude s dítětem tvůj partner, třeba celé tři roky?

Prvních pár týdnů si to úplně nedokážu představit, v té době má dítě být podle mě hlavně s maminkou, přijde mi to tak správné, po pár měsících si to už určitě představit dokážu, a to i tak, že partner bude na rodičovské dovolené klidně několik let, aniž bych ho musela zastoupit.

Jaké vidíš vhodné důvody k tomu, aby na rodičovskou dovolenou šel muž a ne žena?

Z těch podstatných mě určitě napadá třeba fyzická indispozice nebo pracovní pozice rodičů, ale myslím si, že třeba ani nemusí existovat žádný konkrétní důvod, pokud se partneři domluví, že by jim to prostě takto vyhovovalo lépe a oba s tím souhlasí. Přijde mi, že by si to měli rozhodnout podle toho, jak se kdo cítí starat se o malé dítě, nemusí v tom být nutně lepší žena.

Jaké výhody v tom, že je na rodičovské dovolené muž, spatřuješ?

Myslím si, že to bude krásně utvářet vztah dítěte s tatínkem, protože pokud by dítě bylo celou dobu s matkou, tak podle mě s tatínkem tak hluboký vztah mít nebude. Vidím to ve svém okolí, že dítě je většinou navázané hlavně na maminku a na tatínka až tolik ne, takže za mě je plus, že to určitě upevní vztah dítě-otec.

Jaké naopak nevýhody tě napadají?

Matka může mít horší vztah s dítětem, což může způsobit třeba i problémy ve vztahu nejen s dítětem, ale i mezi partnery, dále mě určitě napadá, že rodiče partnera nebo mí rodiče budou kritizovat tento životní styl, až nastane ta situace, že já budu celé dny v práci a partner bude doma s naším dítětem.

Jaký názor na tuto situaci měla tvá a partnerova rodina, když jste jim pověděli o svém plánu, že partner půjde na rodičovskou dovolenou?

No zpočátku jim to přišlo divné a neobvyklé, musela jsem jim to vysvětlovat, nastínit naši situaci v práci a vysvětlit důvody, proč to tak plánujeme, nakonec to pochopili a vzali to docela dobře, ale přiznávám, že to byl zpočátku boj. U rodiny partnera to bylo o něco horší, nechápali, že práce je důvodem k tomu, abych nebyla s dítětem doma já, přišlo jim, že upřednostňuji práci před rodinou.

A vaši přátelé?

Z mých přátel jsou s tím všichni v pohodě, nikdo neřekl ani slovo proti, žádná kritika nebo nepochopení, zato partner má přátelé, kteří zastávají hodnoty, že doma s dítětem by měla určitě být žena, takže tam byl taky trochu problém, nicméně byly to spíše vtípky a jednalo se víceméně o hloupé poznámky, než že by to byla vyloženě kritika nebo že by to vyvolalo nějaké neshody mezi partnerem a přáteli.

Máš v souvislosti s tím, že tvůj přítel půjde na rodičovskou dovolenou, z něčeho obavy?

Ne, můj přítel to zvládne. Možná, že zpočátku v práci budu mít trochu strach, jak to doma funguje, ale věřím mu, jde spíš o ten pocit nejistoty, jak to doma zvládá, jak si zvyká na novou situaci.

Chtěla by ses s ním třeba v průběhu rodičovské prostřídat?

Záleželo by konkrétně na mé pracovní situaci, ale určitě bych si to chtěla vyzkoušet, a zároveň ani jeden z nás by takto nebyl tak dlouho doma a nevypadl by z toho pracovního procesu, takže bych byla pro.

Znáš nějakého muže na rodičovské dovolené?

S nikým takovým jsem se v mém okolí přímo nesetkala, ale znám nějaké tatínky skrze facebookové stránky a fandím jim, jejich příběhy a zkušenosti nás právě dost inspirovaly a podpořily v našem rozhodnutí.

Setkáváš se v souvislosti s muži na rodičovské s nějakými předsudky nebo stereotypy?

Určitě už jsem slyšela právě v okruhu přítelových kamarádů názory, že chlap by měl finančně zaopatřit rodinu a žena by měla být doma s dítětem a vytvořit zázemí, takových názorů už jsem zaslechla dost, ale já si to tak neberu, říkám si, že je to proto, že to není zatím úplně běžná situace a snad se to časem změní a přibude více takových rodin. Ale jistě, takové ty klasické poznámky typu, že já nosím doma kalhoty a muž bude stát u plotny už jsem na naši adresu párkrát zaslechla. Ale my jsme to oba dva tak nějak čekali, takže nás to nijak nepřekvapilo ani nerozhodilo. Přijde mi to jako rádoby vtipné poznámky, takový to počáteční rýpnutí, když to lidem oznámíme, je to taková jejich prvotní reakce.

Připadá ti, že v ČR je dostatečné povědomí o mužích na rodičovské dovolené?

Připadá mi, že spíš o tom dost lidí nemá ani povědomí, a hlavně hodně záleží na věkové skupině. U starších lidí se často setkávám s tím, že to přece není možné, že to není správné, naopak u mých vrstevníků je to už dost známé a nemají s tím žádný problém, ale větší osvěta by podle mě byla fajn.

Myslíš, že jsou proti tomu spíše muži nebo ženy?

Od obou pohlaví už jsem se setkala s negativními názory. Od mužů ale více, hlavně kvůli tomu, že oni sami by třeba nechtěli být na rodičovské dovolené, a podle mě se asi bojí, že by to po nich třeba partnerka mohla taky chtít, takže to dost haní a kritizují. Od žen jsem se nesetkala s takovou ostrou kritikou, ale spíše s obavami o to, jestli to muž může zvládnout stejně dobře jako žena.

Kdybys měla více dětí, jak rodičovskou s partnerem plánujete? Na všechny půjde on, nebo se vystřídáte?

To mi přijde hodně závislé na aktuálních okolnostech, například momentálně u našeho vztahu to vidím tak, že bych chtěla být alespoň s jedním dítětem doma já a zbytek třeba parter. Ideálně bychom chtěli tři, ale to člověk nikdy nenaplánuje, takže uvidíme, jak se to vyvrbí. Ale prostřídání se, abychom oba poznali ty dobré i těžké stránky rodičovství, mi přijde super, takhle si oba užijeme dítěte a zároveň nevypadneme nějak úplně z pracovního procesu.

Jak dlouhou rodičovskou dovolenou byste chtěli být s dítětem doma, kdy ti přijde vhodná doba dát ho do jeslí nebo školky?

Neplánujeme dát dítě do jeslí, pokud to nebude úplně nutné třeba z důvodu financí, chtěla bych, aby si s námi upevnilo vztah, na jesle třeba v roce a půl mi přijde dítě maličké a nevyzrálé. Ale zároveň bych nechtěla, aby s námi bylo doma třeba 4 roky, 3 roky mi přijde vhodná doba dát do kolektivu hlavně z důvodu socializace.

Od jakého věku dítěte bys byla pro, aby šel na rodičovskou dovolenou muž? Jestli ne už od začátku od narození miminka?

Určitě ne hned od začátku, ideálně před půl rokem, kdy už budeme trochu vědět o režimu našeho děťátka a já budu v pohodě v práci s tím, že to doma hezky zvládají. Uvidím taky, jak to půjde třeba ohledně kojení. Zatím si to maluju tak, že půl roku budu doma na rodičovské dovolené já a pak mě prostřídá přítel, ale stoprocentně to samozřejmě ještě nevíme, uvidíme, co nastane.

A co třeba platové ohodnocení, hraje pro vás v tomto velkou roli?

Je to určitě jeden z rozhodujících faktorů, mít dítě není levná záležitost, pro mě osobně to ale není plat, co je úplně rozhodující, ale spíše to, že nemůžu z práce odejít na třeba tři roky a pak se vrátit a navázat na svůj návrat, měla bych s tím velký problém, u partnera to takový problém není.

Takže zásadní roli v tom, kdo z vás dvou půjde na rodičovskou, hraje vaše povolání?

Řekla bych rozhodující roli, je to právě ten hlavní důvod k tomu, že se na rodičovskou chystá můj partner a ne já. Není to tak, že bych s dítětem doma být nechtěla, to určitě ne, ale zkrátka to takto pro nás pro oba bude výhodnější.

Je někdo, kdo vás od vašeho rozhodnutí odrazoval?

Partnerovi prarodiče, protože mají dost konzervativní myšlení, takže se jim to vůbec nelíbilo. No, trochu jsme se kvůli pohádali, ale nakonec to pochopili, nic jiného ani nezbývalo. Jak už jsem zmínila, obecně mi přijde, že s muži na rodičovské dovolené mají spíše problém lidé ze starší generace než třeba mí vrstevníci. Ani se tomu nedivím, jen mě to od nich trochu zamrzelo.

Je někdo, kdo vám vyloženě fandí?

Hodně mých přátel na to má podobný názor jako já a dost nás v tom podporují, říkají, že to může být super zkušenost pro oba rodiče i pro okolí, už jsem je i slyšela říkat, že to asi taky zkusí. Tak snad nám to s partnerem půjde a budeme pro okolí pozitivní příklad, a ne něco, co by mohlo ostatní odradit od toho taky to zkusit.

Co otcovská dovolená, plánujete s partnerem?

Plánujeme to, protože ty první dny s miminkem jsou podle mě hodně důležité a je to prospěšné nejen pro to miminko, ale i pro mě, protože budu potřebovat pomoc s domácností i psychickou oporu, takže otcovská dovolená za mě určitě je moc fajn vynález.

Radili jste se s někým, zjišťovali dopředu situaci a výhody a nevýhody mužů na rodičovské?

Hledali jsme si na internetu v různých facebookových skupinách, kde o tom mluví lidé, kteří si tím prošli, abychom do toho nešli naslepo, chtěli jsme dopředu získat nějaké tipy a zkušenosti s tím, jak to probíhá. Z okolí ale neznáme nikoho osobně, kdo by si tím prošel, takže na jednu stranu úplně nevíme, do čeho jdeme a jak to bude probíhat.

V jakých aspektech ti to přijde odlišné, když je na rodičovské muž místo ženy?

V těch hlavních aspektech to podle mě probíhá úplně stejně, dítě potřebuje zajistit ty základní potřeby ať už od tatínka nebo od maminky, odlišné mi to možná v přijde v tom, jak se na nás bude dívat okolí, že se třeba budou dívat s nepochopením, pro nás je ale důležité, že máme oporu jeden v druhém a okolí nás moc nezajímá.

Myslíš, že v institucích, jako jsou třeba lékaři či školky, se s tím pojí nějaké nevýhody?

Nevidím v tom žádný problém, maximálně, pokud by třeba školka mívala nějaké pravidelné besídky a vždycky by tam chodil jen tatínek, možná by se vedení školky nebo okolí divně koukalo, ale to bych se stejně snažila chodit také, nenechala bych si to ujít, u doktora třeba žádný problém nevidím, ani kdyby s dítětem třeba tatínek musel zůstat v nemocnici, to mi vrásky vůbec nedělá.

Co bys odpověděla svému dítěti, kdyby se tě třeba zeptalo, proč je s ním doma tatínek a ne maminka?

Snažila bych se mu vysvětlit, že pro některé rodiny je lepší, když je s ním doma tatínek a pro některé zase maminka, ale že jsme tu pro něj oba a máme ho rádi oba stejně. Upřímně, tohle je jedna z mála věcí, ze kterých mám trošku strach, že to dítě si všimne toho, že třeba v dětských herničkách nebo na výletech jsou ostatními dětmi převážně maminky a bude z toho mít zmatek. Zároveň si ale říkám, že to, že na rodičovské dovolené bude partner, přece neznamená, že já s nimi nebudu jezdit na výlety a trávit čas, takže doufám, že naše dítě si toho třeba ani nevšimne a nebude to vnímat a rozlišovat.

Je něco, co bys chtěla říct na závěr našeho rozhovoru?

Chtěla bych říct párům, kteří třeba uvažují o tom, že by na rodičovskou dovolenou šel tatínek, ať se toho nebojí, ať se nedívají na reakce svého okolí, ale pokud to chtějí zkusit, ať do toho určitě jdou a zkusí to, může je to jedině posílit. Pro nás je to určitě už teď velmi přínosná zkušenost, už to plánování a chystání se na rodičovskou dovolenou nás s partnerem dost sblížilo, takže já už se na to hodně těším.

Autorka: Dominika Popková