Nakladatelé sice vydali méně knih, ale čtenáři zájem o knihy mají

V roce 2020 zasáhlo svět onemocnění Covid-19 a po dvou letech lockdownů, zavřených knihkupectví a online výuky to vypadalo, že se svět pomalu, ale jistě vrací do starých kolejí. Čtenáři se vrátili k vybírání knih v knihkupectví a k návštěvách knihoven. Jenže v polovině roku 2021 přišla papírová krize a od února tohoto roku válka na Ukrajině. Všechny tyto události ovlivnily nejenom knižní trh, ale i samotné čtenáře. Jak se od té doby vyvíjí knižní trh?

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash.com

Počet vydaných knih poklesl

Knižní trh byl silně zasažen pandemií Covid-19, kvůli které byly ze dne na den zavřeny všechna knihkupectví. Mnoho knihkupců muselo rychle reagovat a založit si e-shop, aby si zákazníci stále mohli knihy kupovat. Dle Zprávy o českém knižním trhu 2020/2021 od Svazu českých knihkupců a nakladatelů měly e-shopy roční obrat o 50 % vyšší. Knihkupci ale nebyli jediní, kdo musel rychle reagovat či pozměnit strategii, ale samotní nakladatelé museli odložit vydání titulů nebo úplně zrušit.

V roce 2019 bylo vydáno 17 330 knižních titulů, ale v letech 2020 a 2021 se počet vydaných knih snížil o 19 % (Statistika kultury České republiky). Dle Libora Mrchlíka z nakladatelství FANTOM print je náročné srovnat poslední roky, protože byl knižní trh ovlivněn jak onemocněním Covid-19, tak i nyní nedostatkem papíru a razantním zvýšením cen všech vstupů. I proto se u nich v nakladatelství vydal podobný počet knih, jako předchozí dva roky. V roce 2021 patří na vrchní příčky vydavatel Euromedia Group, a.s, který vydal 734 knih nebo Albatros media a. s., který vydal 1741 nových knižních titulů.

Pokud se ale porovná Česká republika s ostatními státy v Evropě, publikujeme k poměru počtu obyvatel jako jedni z nejvíce. Například Německo vydalo 916 knih na 1 mil. obyvatel, ale Česko 1619 na 1 mil. obyvatel (r. 2018 a 2019). Můžeme tak říct, že Český knižní trh je opravdu bohatý.

Zájem o knihy se výrazně nesnížil

Momentálně zažívají čtenáři zdražení veškerých produktů a tedy i knih. Přestože v roce 2020 poklesl celkový objem knižního trhu o 4 %, nakladatelé nepociťují takové snížení tržeb. Nakladatelství Albatros media a. s. zaznamenalo v roce 2021 nárůst přes 2 % v prodeji tištěných knih. Dle vydavatelství Host byl sice pokles tržeb v roce 2021, ale ne tak markantní jako v roce 2020, protože si zákazníci již zvykli na nezvyklou situaci a zavřené obchody. V nakladatelství Vyšehrad s.r.o. museli výrazně zdražit knihy, ale dle Pravomila Nováka, programového ředitele, o čtenáře nepřišli. V nakladatelství FANTOM print rovněž nezaznamenali tento rok ani nárůst prodeje knih, ale ani pokles.

Mezi nejprodávanější knihy dle žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů patří momentálně kniha Osudné svědectví od autora Roberta Bryndzy. Společnost Euromedia Group, a.s uvádí ve své výroční zprávě za rok 2021 několik nejúspěšnějších knižních titulů: Posilování stresem (Pavel Kolář), Pomalu hořící oheň (Paula Hawking) nebo Její konec (Shari Lapena). Nakladatelství FANTOM print má za rok 2022 zatím nejoblíbenější titul mezi čtenáři Dům v blankytně modrém moři od autora TJ Klune.

Zdroj: databazeknih.cz

Poslechovost audioknih se stále zvyšuje

Během pandemie se začali čtenáři více zajímat o eknihy a audioknihy, zvlášť potom co byla zavřena knihkupectví. I proto například nakladatelství Albatros media a.s. zainvestovalo do dceřiné společnosti Palmknihy, aby rozšířilo její nabídku audioknih. Celkový počet vydaných audioknih také navýšila společnost Euromedia Group, a.s, která v roce 2021 vydala o skoro 70 % více audioknih než předchozí rok.

I dle Pravomila Nováka je na trhu stále větší zájem o audioknihy, ale jedná se stále o malé procento v poměru tištěných knih. Za říjen 2022 byla mezi čtenáři nejposlouchanější audiokniha Šógun od Jamese Cavella.

Velký zájem o poslechovost můžeme spojit i s nárůstem počtu knižních podcastů. V posledních letech vznikly například podcast knihkupectví Luxor, Knížkování od Krajské knihovny Karlovy Vary nebo Neplecha ukončena, která se věnuje knižní sérii Harry Potter.

Zdroj: Spotify

Prodej e-knih roste, ale tištěné knihy nedožene

Během pandemie narostl zájem i o e-knihy, které byly dosažitelné okamžitě a zákazník nemusel čekat, až mu daná kniha přijde poštou. Tržby z prodeje e-knih se v nakladatelství Albatros media a.s. zvýšily o skoro 35 % v roce 2021. Společnost Euromedia Group, a.s rovněž zaznamenala významný nárůst prodeje e-knih, jejich tržba se zvýšila v roce 2021 o 66 %.

Přestože jsou e-knihy stále populárnější a mnoho čtenářů si myslí, že papírové knihy budou upozaděny, Pravomil Novák si to nemyslí: „Kniha je a bude stále dárkem. Darovat poukaz na e-knihu nebo audioknihu není ono.“ Také se domnívá, že se nárůst e-knih ustálí a budou tvořit objem trhu mezi 15 – 18 % jako ve Spojených státech nebo Velké Británii.

Mezi nejpopulárnější e-knihy patřily v říjnu Aristokratka pod palbou lásky (Evžen Boček) nebo Osudné svědectví (Robert Bryndza). Zajímavé je, že největšími čtenáři e-knih byli muži, ale v roce 2020 se poměr změnil a e-knihy čtou více ženy.

Knihovny utrpěly přes pandemii těžkou ránu

Během pandemie se nezavřely jenom knihkupectví, ale i byly nuceny uzavřít i knihovny. Městská knihovna v Praze se snažila si zachovat přízeň čtenářů skrz veliké nabídky e-knih a nyní její databáze čítá přes 1700 e-knih.

Přestože počet registrovaných čtenářů se oproti roku 2019 tolik nezměnil, počet výpůjček se markantně snížil a to o skoro 32 % v roce 2021, uvádí Statistika kultury České republiky. Nejvíce knih si půjčují lidé v Moravskoslezském kraji, kde si čtenář průměrně půjčí 42 knih za rok.

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash.com

Češi rádi vystavují knihy na odiv

Českým čtenářům se teď nákup knih neusnadnil, spíše naopak, knihy zdražily a přišla energetická krize. Mnozí z nich si tak knihu raději nekoupí a spíše šetří. Pravomil Novák, programový ředitel nakladatelství Vyšehrad s.r.o. je v tomto ohledu ale optimista a věří, že lidé budou šetřit na jiných produktech, než jsou knihy.

Navíc podle něj patří Češi mezi velké čtenáře, zvlášť oproti státům jižní Evropy, kde se tolik nečte. Dokonce tvrdí, že jako jedni z mála Evropanů mají Češi rádi knihy hezky vypravené. Dle výzkumu knihobot.cz koupí 60 % Čechů v průměru až 20 knih ročně a rádi si je i vystaví i doma. Až polovina dotazovaných uvedla, že knihy nijak neschovává a má je všechny vystavené v knihovně.

41 % dotazovaných sedne ke knize na hodinu ke knize a více jak polovina všechny knihy dočítá. Přesto dle dat z Eurostatu najdeme nejvíce knihomolů ve Finsku.

Eliška Sladovníková

Advertisement