Komentář: Čeští čtenáři si zachovali lásku ke knihám i během krize

Český knižní trh zasáhla v roce 2019 pandemie onemocnění Covid-19 a všechna knihkupectví se ze dne na den musela zavřít. Když už to vypadalo, že se svět dá do pořádku, přišla v roce 2021 papírová krize a nakladatelé zase ostrouhali. Tento rok se pro změnu potýkají s problémy, které vznikly kvůli válce na Ukrajině.

Zdroj: unsplash.com

Pro knihy už do knihkupectví nemusíme

Přestože byla zavřena knihkupectví, čtenáři o nákup knih zájem měli. Problémem totiž nebylo, že nebyl čas číst, ale že si neměli knihy kde koupit. A tak spoustu knihkupců a nakladatelů založila e-shopy, na což jsme si teď všichni zvykli a i nyní, kdy jsou knihkupectví otevřena, objednáváme knihy přes internet. Nejenomže je nákup přes internet pohodlnější, ale často jsou zde knihy i levnější.

Další, co nám pandemie přinesla, bylo zvýšení popularity e-knih a audioknih. E-knihy se také staly možnou odpovědí, když jsme si pro knihu nemohli zajít do knihkupectví, ale zároveň jsme na ni týden nechtěli čekat. Nedočkaví čtenáři se tak vrhli po e-knihách, které jsou ke stažení dostupné ihned po nákupu. S audioknihami vrostla i popularita podcastů, a tak začalo vznikat i mnoho pořadů s knižní tématikou.

Nakladatelé byli nuceni vydat méně knih

Přestože čeští čtenáři pociťují změnu na knižním trhu, ať už se jedná o představení méně novinek nebo odsunutí vydání knihy, na kterou se čtenář těší celý rok, jakoby nás to tolik netrápilo. Knihy kupujeme a čteme stejně. A tak i když nakladatelé vydali o téměř 20 % knih méně, tržby z prodeje knih jim tolik neklesly.

Teď ale přichází energetická krize a lidé musí přemýšlet nad tím, co si mohou koupit. K tomu všemu cena knih stoupla, protože je ve světě nedostatek papíru, a i další vstupní suroviny na výrobu knih se zdražily, a tak čtenáři zvýšení ceny knih rozhodně pocítili. Když se ale teď blíží Vánoce, tak se nákupu knih stejně nevyhneme.

Čeští autoři se konečně těší větší oblibě mezi čtenáři

Před pár lety jsem od svých známých a přátel neustále slýchala, jak se knihám od českých autorů vyhýbají, protože přece nemůžou být stejně kvalitní jako ty zahraniční. Předsudky vůči českým čtenářům jsem měla i já sama, ale během posledních let se to velmi změnilo.

Na českém knižním trhu se totiž objevilo spoustu nových mladých českých autorů, kteří zpracovávají témata, která jsou nám Čechům blízká, ať už se jedná o Kláru Vlasákovou nebo Petru Dvořákovou. Také se mezi čtenáři rozšířila jakási vlna podpory vůči českým autorům, jakoby jsme si vzpomněli, že i my Češi tvoříme kvalitní produkty a i knihy.

Jak ale poznat takovou kvalitní literaturu?

Kde si ale máme my, čtenáři, knihy vybírat? A hlavně podle čeho?

Velké popularitě se teď dostává influencerům, mezi kterými se začali objevovat i ti knižní. Jednou z možností je si tedy najít ten správný lidský zdroj a sledovat, jaké knihy zrovna čte. Nakladatelství Albatros si založil i svůj HumbookTeam, který se skládá z knižních influencerů a společně tvoří content pro jejich sledovatele. Pravidelně i oznamují takzvané HumbookTipy. Nejvíce oblíbená síť bookstagrammerů je Instagram, kde pravidelně přidávají svůj content a lákají čtenáře na knihy.

Existují i weby, které obsahují databázi všech knih a uživatelé k nim mohou psát své názory nebo knihy hodnotit. Jak moc jsou ale recenze uživatelů relevantní se už říct nedá. Mnoho z nich může být navíc i falešných.

Určitě nesmíme zapomenout na literární časopisy jako jsou časopis Tvar, Host nebo XB-1. V médiích se taky čtenáři mohou dozvědět o knižních novinkách nebo si přečíst různé knižní recenze. Často ale mohou takové recenze působit neosobně, protože čtenáři netuší, kdo je jejich autorem. Já sama se proto přikláním ke sledování oblíbených autorů, kteří sami doporučují další knihy, které se jim líbili. Už mnohokrát se mi trefili do vkusu.

Nejoblíbenější knihy roku 2022

Pokud stále váháte, co darovat svým blízkým na Vánoce, zaběhněte do knihkupectví pro jednu z těchto knižních trháků. Na prvních místech mnoha žebříčků se momentálně nachází kniha Osudné svědectví od Roberta Bryndzy, kterou ocení především milovníci detektivek. Knihkupectví Martinus.cz zařadilo mezi nejprodávanější knihy roku 2022 historický román Bílá voda od Kateřiny Tučkové nebo napínavý thriller Nepříliš šťastná rodina od Shari Lapeny. Knihkupectví Kosmas.cz uvádí, že čeští čtenáři také kupovali knihu Životice, jejíž autorkou je Karin Lednická nebo fantasy sérii Mycelium od autorky Vilmy Kadlečkové. Mým osobním tipem je kniha Půlnoční knihovna od Matta Haiga.

Zdroj: databazeknih.cz

Eliška Sladovníková

Advertisement