Feri u soudu: Dříve bylo jeho chování vzorem, dnes pravým opakem

Mnozí a mnohé k němu vzhlíželi. Nejmladší poslanec v historii České republiky, který popularizoval politiku a díky němuž se o ni spousta mladých začala zajímat. Dominik Feri se v době své největší slávy těšil na Instagramu více než jednomu milionu sledujících. Jeho pomyslná hvězda však vyhasla poté, co byl v květnu 2021 obviněn ze sexuálního násilí a obtěžování v předchozích letech. Vzdal se mandátu v Poslanecké sněmovně i členství v TOP 09. Nyní začal soudní proces, v němž Feri čelí obžalobě ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj.

O tom, že je to klíčový proces, v němž může očistit své jméno, nebo v krajním případě skončit ve vězení není pochyb. Značný zájem médií tak není ničím překvapivým. Co však překvapivé je, že Feri před médii řekl jméno a profesi ženy, která ho na policii označila za sexuálního násilníka. Dominik Feri tak zvolil hned první den svého soudního procesu agresivní obhajobu.

Ferim zmíněná žena není jednou z žalujících. Její případ je jedním z pěti, které byly odloženy. Advokátka Adéla Hořejší, která poškozené ženy (včetně té, jejíž jméno zaznělo) zastupuje po soudním líčení uvedla: „Je to forma zastrašování obětí. Mám už nepřijaté hovory od mých klientek. A nejen těch, které byly prověřované, ale i od těch, které to nenahlásily, protože se bojí, že jejich ochrana nebude dostatečná.“

Feriho obhájkyně Zuzana Smítková v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekla, že měl na zveřejnění celého jména jedné z údajných obětí právo. Uvedla, že případ zmíněné osoby byl pravomocně odložen a nebylo shledáno jakékoliv spáchání trestného činu. Není tak v postavení oběti a poškozených. Advokátka také dodala, že její klient má právo se hájit a reagovat na obvinění.

Většina médií si dala pozor a konkrétní jméno nezveřejnila. Bývalý poslanec se tímto krokem rozhodl poškodit ženu, která musela sebrat velkou odvahu a mohla ostatní ženy (nejen zúčastněné v této kauze) inspirovat. Místo inspirace se však ženy dočkaly zastrašení, že by mohly dopadnout stejně, pokud by se obrátily na policii. A tím, že to bylo neetické, nevhodné a že jednal proti ochraně poškozených si se svým titulem z Právnické fakulty Univerzity Karlovy musel být vědom. Svými kroky Feri ukázal, jak rizikové může být veřejně promluvit a vyslal tak špatný signál obětem sexuálního násilí. Jak pokrytecké od někoho, kdo se v roce 2017 přihlásil ke kampani MeToo, jež se zabývá respektem k ženám a osvětou v oblasti sexuálního násilí.

Za zveřejnění citlivých údajů ze soudního řízení hrozí pokuta ve výši až 5 milionů korun. Okolnosti nasvědčují, že policisté zveřejnění jména jedné ze svědkyň případu ze strany Feriho vyhodnotili jako přestupek a bývalého poslance bude řešit Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). ČTK to sdělil policejní mluvčí Jan Daněk.  Přesněji řečeno uvedl: „Ke konkrétní osobě se ze zákona vyjádřit nemohu. Nicméně mohu sdělit, že policisté situaci, která se odehrála u Obvodního soudu pro Prahu 3 dne 14. února letošního roku, vyhodnotili jako jednání, které má znaky přestupku, a věc oznámili Úřadu pro ochranu osobních údajů.“

Líčení bude po přerušení za dva měsíce pokračovat. Doufejme, že se bývalý poslanec poučil a najde do té doby trochu pokory a úcty.