Korupce, metro a mosty. Co čeká Hřiba v pražské dopravě?

Rekonstrukce Barrandovského a Vyšehradského mostu, stavba Dvoreckého mostu a metra D. Bývalý primátor a nový náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) má před sebou nelehký úkol. Vylepšit nefungující pražskou veřejnou dopravu a zároveň napravit její pověst, pošpiněnou korupčními kauzami.

Po několikaměsíčním zdržení se pražské politické strany nakonec dokázaly shodnout a hlavní město tak v únoru, více než 144 dní po volbách, konečně získalo nové vedení. Na otázku, kdo může za průtahy, které předcházely podpisu koaliční smlouvy mezi vítězem voleb SPOLU, Piráty a hnutím STAN, odpovídaly všechny tři uskupení stejně: ti druzí. Podle staronového primátora Bohuslava Svobody (SPOLU) komplikovali jednání Piráti, kteří nejdříve podepsali memorandum o spolupráci s Čižinského Prahou Sobě, aby následně z této dohody vystoupili, když jim SPOLU nabídlo požadovaný počet křesel v radě. Bývalý primátor a novopečený náměstek pro dopravu Zděnek Hřib zase ze zbytečných odkladů obviňuje koalici SPOLU, která si podle něj chtěla v radě zajistit takový počet míst, který by jim umožnil v podstatě neomezenou vládu nad Prahou.

Právě nová role Zdeňka Hřiba jako prvního náměstka primátora, který bude mít následující čtyři roky v gesci pražskou dopravu, mohla mnohé překvapit. Hřib se v uplynulém volebním období kromě povinností primátora věnoval spíše digitalizaci městské správy a u dopravních projektů byl většinou vidět pouze u závěrečného přestřihávání pásky. Dopravu měl až dosud na starosti Adam Scheinherr z Prahy Sobě, který během svého funkčního období stihl zahájit řadu velkých projektů, jako je stavba Metra D nebo oprava Barrandovského mostu. Na Hřibovi teď do jisté míry leží úkol tyto díla dokončit, nebo v nich alespoň pokračovat. Navíc ho čeká další práce týkající se například dostavby vnitřního městského okruhu, který nový primátor Bohuslav Svoboda před volbami označil za jednu ze svých hlavních priorit, nebo dokončení železničního spojení mezi centrem a Letištěm Václava Havla.

Sám Hřib podle svých slov plánuje v následujících letech hlavně masivní investice do veřejné dopravy. Chce tím motivovat Pražany, aby na svých cestách méně využívali auto a tím ulevili přetížené dopravě v centru města. Kromě toho se Hřib ve spolupráci s městskými částmi chystá na reformu parkování. V plánu má například sjednotit pravidla pro modré zóny.

Do působnosti náměstka pro dopravu patří také Dopravní podnik, coby největší pražská akciovka, která na sebe upozornila hlavně loni na jaře, kdy sehrála ústřední roli v korupční kauze Dozimetr. Na Hřibovi bude, aby dohlédl na dokončení forenzního auditu, který začal na podzim a přesvědčil veřejnost, že Dopravní podnik hlavního města už neslouží jako dojná kráva pro mafiány a zkorumpované politiky.

Prahu také čeká přechod na zelenější dopravu. Podle Klimatického plánu města přijatého v roce 2019 by se mimo jiné měla do roku 2030 snížit spotřeba fosilních paliv v dopravě o 17 %. Naopak zvyšovat se má kapacita hromadné dopravy, a to o 150 milionů přepravených cestujících ročně.

Před Hřibem toho tak stojí opravdu hodně. Zajistit postup v klíčových městských dopravních stavbách, přesvědčit Pražany, aby víc využívali MHD, udělat z Dopravního podniku transparentní společnost a plnit klimatické závazky. Nezbývá než doufat, že na konci volebního období nebude doprava v Praze nadále kolabovat a na vině nebudou „ti druzí“.

Štěpán Svoboda

Advertisement