Nosili je astronauti, milionáři a James Bond. Hodinky Omega si teď může dovolit skoro každý

Zdroj: Swatch

Tisíce lidí čekajících v nekonečně dlouhých frontách. Tak to před rokem vypadalo hned v několika světových metropolích. Minulý březen došlo k zahájení jedné z nejúspěšnějších obchodních kampaní všech dob. Švýcarští výrobci hodinek Swatch a Omega spustili prodej společné kolekce s názvem MoonSwatch. Ta jim podle dosavadních odhadů zatím vydělala přes šest miliard korun. Nyní se očekává, že zisky ještě vzrostou. Od minulého týdne je totiž k dostání produkt, který by mohl otřást trhem s náramkovými hodinkami.

Spolupráce luxusních značek předních designérů s velkými sítěmi prodejců oblečení není ve světě módy ničím neobvyklým. Pro většinu zákazníků jsou podobné „kolaborace” příležitostí k získání produktů, které by si za normálních okolností nemohli dovolit. Jiné pak těší, že se mohou dostat ke zboží s potencionální sběratelskou hodnotou. Obvykle se totiž jedná o časově limitované nabídky, čemuž zpravidla odpovídá také poptávka kupujících. 

Když v roce 2015 uvedl švédský oděvní řetězec H&M na trh kolekci oblečení ve spolupráci s francouzskou módní značkou Balmain, na mnoha místech Evropy se strhlo davové šílenství. Šanci na zakoupení trička s logem slavného módního domu za desetinu obvyklé ceny si po světě nechtěly nechat ujít desetitisíce zákazníků a firma H&M na prodejích údajně utržila stovky milionů amerických dolarů.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že se minulý rok historie opakovala. Masy zákazníků se v tomto případě netlačily do prodejních prostor žádné ze známých oděvních společností. Jejich cílem se staly obchody docela obyčejného prodejce běžně dostupných náramkových hodinek. Model hodinek, na který zákazníci hodinářské firmy Swatch neváhali čekat i několik ale rozhodně obyčejný není. Jedná se totiž o spolupráci s luxusní značkou Omega, jejíž hodinky nosí mimo jiné třeba slavný filmový agent James Bond.

Swatch Group, do které luxusní Omega spadá, představila kolekci jedenácti modelů náramkových hodinek inspirovaných různými planetami, včetně Měsíce. Právě na něm v roce 1969 stanul jako první člověk americký astronaut Neil Armstrong. Pří výstupu na neznámou planetu na jeho zápěstí tikaly hodinky Omega Speedmaster Professional, kterým se rázem začalo přezdívat Moon Watch. Luxusní model hodinek se stal ikonou, málokdo si jej ale mohl dovolit. Cena nejzákladnějších „speedmasterů” se totiž často blížila ceně ojetého auta, tedy až do minulého března.

Mateřská společnost Omegy, známá výrobou barevných hodinek z levných a udržitelných materiálů, se rozhodla, že se jako Armstrong bude moct cítit skoro každý. Zdaleka ho to přitom nemusí stát 120 tisíc korun, ale jen něco málo přes šest. Podle vyjádření jejího marketingového oddělení, chtěla společnost Swatch ikonickému chronografu od Omegy vzdát hold, a to v době, kdy se nosit běžné hodinky už příliš nenosí.

Odhaduje se, že více 195 milionů lidí po celém světě vlastní chytré hodinky značky Apple. V roce 2019 prodej Apple Watch dokonce předčil prodej všech vyráběných modelů švýcarských hodinářských společností dohromady. Vzhledem k vyšší pořizovací ceně luxusních hodinek se tento vývoj hodinářů ze země helvétského kříže po finanční stránce příliš nedotkl. Přesto se společnost Swatch rozhodla, že se pokusí zájem lidí o tradiční náramkové hodinky znovu probudit stůj co stůj.

A taky se to podařilo. Zájem o nejlevnější Omegy již během několika hodin od uvedení do prodeje výrazně převýšil výrobní kapacity Swatch. Touha po tom, získat do sbírky alespoň jednu z nabízených planet byla navíc umocněna tím, že jsou hodinky k dostání jen v některých zemích a městech. MoonSwatch si mohou koupit zákazníci například v Mnichově, Vídni nebo Londýně. Na český trh se hodinky zatím nedostaly. Možná i proto je nyní různí překupníci nabízejí na tuzemských aukčních portálech až za trojnásobek jejich pořizovací ceny.

Kdo ještě nenakoupil ale zoufat nemusí. Vedení Swatch group totiž ještě před zahájením prodeje MoonSwatch oznámilo, že se nejdená o limitovanou sérii a kolekce se bude vyrábět dál. Tato informace se nedávno objevila také na webových stránkách prodejce. „Rozhodně se jedná o speciální hodinky, nikoliv však o limitovanou sérii, kdo bude chtít se k nim určitě dostane,” ujišťuje Swatch. Někteří ale čekat nechtějí a ochotně přeplácí překupníkům nebo si pořizují padělky.

Od začátku minulého týdne je navíc k dostání speciální model Moonshine Gold. V podstatě se jedná o klasický model Mise na Měsíc, tedy ten, který se nejvíce podobá původním hodinkám Omega Speedmaster ze šedesátých let. Novinka je ale navíc vyrobena zlatou vteřinovkou, o které Swatch tvrdí, že ji v dílnách Omega vyrábějí hodináři jen za úplňku. Co by se mohlo zdát jako příliš ambiciózní pohádka marketingového oddělení se ukázalo jako geniální tah. Zájem o Moonshine Gold je tak enormní, že na sociálních sítích po celém světě začaly vznikat skupiny na kterých se šíří konspirační teorie o tom, v jakém městě na světě mají lidé největší šanci na hodinky narazit. 

Učinit luxusní zboží dostupným a zvýšit si tak zisk je pro mnohé společnosti příliš riskantní podnik. Už teď se objevují názory, že MoonSwatch pošpinil pověst Omegy, jejíž logo nikdy nemělo spočinout na plastovém pouzdře papírových ciferníků. Všichni, kdo je hlásají ale patrně zapomínají, že hodinky jsou, tak jako jiná odvětví, především o radosti. Radosti, kterou z jejich nošení může mít ten kdo za ně zaplatil půl milionu, ale i ten, kdo do nich investoval 285 euro. Přesně tolik nové hodinky Omega x Swatch Moonshine Gold stojí a byť třeba nemají potenciál stát se sběratelským artiklem, už teď se staly prodejním hitem a dokázaly, že klasické hodinky možná ještě neřekly své poslední slovo.

(Jan Lucián Jeřábek)

Advertisement