NÚKIB promluvil proti TikToku. Největší hrozba však číhá jinde

Algoritmy TikToku samy rozhodují o tom, jaká videa děti i další uživatelé uvidí. Zdroj: Flickr

Barbora Novotná, 25. 3. 2023

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost doporučuje všem lidem nepoužívat a nestahovat si čínskou sociální síť TikTok. Stát tak řeší shromažďování dat, na ohrožení mladých lidí však zapomíná.

Čínská sociální síť TikTok vyvolává bezpečnostní obavy v mnoha zemích po celém světě. Po vzoru USA zakázala Evropská komise svým zaměstnancům mít nainstalovaný TikTok na pracovních mobilech.

Na začátku března dohnaly pochybnosti i Česko a Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) označil TikTok za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku. Zapomněl však na jedno z největších rizik, které aplikace skýtá. 

“Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok. Varování je pro povinné osoby dle zákona o kybernetické bezpečnosti účinné,” uvedl NÚKIB ve vysvětlení varování.

Varování úřadu má bezpochyby bezpečnostní význam. Nedlouho po jeho vydání oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), že aplikaci společnosti ByteDance zakazuje na služebních zařízeních. 

„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v ČR nám nedává jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ uvedl k vydanému varování ředitel NÚKIB Lukáš Kintr s tím, že používání aplikace by měla zvážit i široká veřejnost. 

Je však směšné si myslet, že na základě oznámení NÚKIBu si budou čeští školáci a mladí lidé ve velkém odinstalovávat z mobilů tuto aplikaci. A zde právě nastává obrovská bezpečnostní hrozba, která se však ve velkém neřeší.

Jen zlomek rodičů má opravdu přehled o tom, co jejich děti, když zmizí z dohledu, na internetu dělají. Děti tráví na sociálních sítích dlouhé hodiny denně a dnešní generaci náctiletých hrozí více než komukoliv předtím závislost na digitálních technologií. Dnešní generace Z se již „narodila“ s mobilem v ruce a jsou nedílnou součástí každé vteřiny jejich života.

Sílu TikToku jsem doopravdy pochopila až ve chvíli, když jsem si tuto aplikaci stáhla. Je to upřímně děsivé. Domnívám se, že jsem člověk, který přes svůj mladý věk není na sociálních sítích tolik závislý, jako moji vrstevníci. Když jdu do kavárny či hospody, nemusím mít mobil nonstop vytažený na stole ani ho co deset minut kontrolovat. Každý rok navíc vyrazím na měsíční tábor do přírody bez elektřiny a digitálních vymožeností. 

Přesto všechno jsem se od TikToku nemohla odtrhnout. Jeho (z marketingového pohledu) skvěle nastavené algoritmy mě nenechali shlédnout pár videí a aplikaci opustit. Bez mrknutí oka jsem po zapnutí na ní strávila dlouhé hodiny. 

Podle odborníků může nadměrné používání sociálních sítí vést k zhoršení psychických problémů, které se v posledních letech u mladých lidí znatelně prohlubují. Na jejich nárůstu má samozřejmě podíl pandemie koronaviru a odloučení od vrstevníků a sociálního soužití. Jen těžko však tento vliv budeme oddělovat od toho, jak několikaměsíční karanténní opatření jen prohloubila závislosti na sociálních sítích, které nutí mladé lidi se neustále porovnávat a vyvolávají u nich pocit méněcennosti. 

Navíc je tato sociální aplikace ve své podstatě revoluční. Již nefunguje na bází přátel, kteří spolu (nebo veřejně) sdílí fotky či videa. Každému uživateli se zobrazuje to video, které sociální síť uživateli internet. Pokud tedy vezmeme v potaz, že má Čína v moci několikahodinový volný čas milionů mladých lidí po celém světě, u kterých rozhoduje, jaká témata si pustí a budou se o ně zajímat, mají podle mého v rukou mocnou zbraň.

Domnívám se, že hrozbu ze závislosti a ovlivňování lidí skrze nabízený obsah zvyšuje velká generační propast, která kvůli internetu snad nikdy nebyla větší. Jinak by se TikTokem úřady zabývaly i z jiného úhlu pohledu. 

Advertisement